Huonekasvit

Seinälle laitettava pistokasteline Kasvikuplasta

Kävin taas Hervannan Ruskossa Tampereella Kasvikuplan varastomyymälässä, koska siellä oli Huonekasviseuran pistokasvaihtotapahtuma. Mitään mielenkiintoista pistokasta en nyt pöydältä löytänyt, mutta eihän sieltä Kasvikuplasta ihan tyhjin käsin ikinä kotiin tulla. Kasvikupla myy verkossa ja varastomyymälässään kaikenlaista tarpeellista ja ihanaa kasvitavaraa.

Nyt iskin silmäni seinälle laitettavaan pistokastelineeseen, jollaisesta olen haaveillut jo aikas pitkään. Telineessä on kolme puista tasoa, joissa jokaisessa on neljä läpinäkyvää lasista koeputkea muistuttavaa tuubia. Tasot saa seinälle roikkumaan juuttinarusta, jolla teline pysyy kasassa. Tuubit täytetään vedellä ja jokaiseen tuubiin voi laittaa yhden tai useamman pistokkaan. Itse päädyin laittamaan jokaiseen vain yhden pistokkaan, mutta tilanne saattaa muuttua, kun seuraavan kerran pätkin kasvejani. Pistokkailla on koko ajan akuutti tilanpuute, toivottavasti tämä seinäteline auttaa asiaa edes hieman.

Teline oli laatikossaan pari viikkoa, koska en osannut päättää sille paikkaa. Lopulta eteisessä yksi taulu sai väistyä sen tieltä. Pistokkaille ei ole mitään valoa, mutta luulen niiden pärjäävän paikallaan aina juurtumisen ajan. Tuotteesta on Kasvikuplalla myös yksitasoinen versio. Kolmikerroksisen telineen hinta on 29,90€ ja yksikerroksisen hinta on 13,90€.

Telineen mukana tuli tuubien pesuun tarkoitettu piipunrassi, mikä onkin ollut todella hyvä tuubien puhtaanapitoon. Alla linkki kasvikuplan verkkokauppaan.

https://www.kasvikupla.fi

(2) Kommentit

  1. HJJ says:

    Itselläni on ollut tuo 3-tasoinen käytössä kohta vuoden ja olen pitänyt siitä kovasti, pistokkaat saa nätisti esille, eikä ole purkkia ja purnukoita pyörimässä pitkin kämppää. Jouluna laitoin koristeeksi tekokukkia ja -havuja, kun ei ollut pistokkaita juurtumassa silloin.

    1. Hanna says:

      Havuthan on hyvä idea!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *