Huonekasvit

Esittelyssä Euphorbia mayurnathanii Variegata

Ostin tämän tyräkin toiselta harrastajalta ja ajoin autolla yli 50km sitä hakemaan. Kotiin kasvi tuli alkumatkan ystävän sylissä ja ystävän poistuessa autosta, matka jatkui turvavöissä repsikan paikalla. Mayurnathanii Variegata on kotoisin Etelä-Intiasta, mutta sen epäillään hävinneen luonnosta jo kokonaan.

Tällä tyräkillä on värivirhe, jonka ansiosta sillä on kaunis ja persoonallinen, kermanvalkoinen marmorikuviointi varressaan. Kasvin piikit ovat terävät ja niiden lomassa kasvavat lehdet hyvin pieniä. Tyräkit ovat verrattain hitaita kasvajia, joten ne mahtuvat melko pieneenkin tilaan. Sille kannattaa kuitenkin valita vieruskumppaniksi kasvi, jonka lehdet eivät kurottele piikkeihin kiinni.

Euphorbia mayurnathanii Variegata rakastaa runsasta valoa. Kuumalla eteläikkunalla kesällä kasvi voi kuitenkin palaa, mikäli et totuta kasvia paahtavaan aurinkoon pikkuhiljaa. Parempi paikka kasville kesällä onkin länsi- tai itäikkuna. Tyräkkini ovat selvinneet talvesta hienosti ilman lisävaloa, joten tällekään tuskin järjestän lamppua talveksi. Kasvi pääsi länsi-ikkunalle.

Talvella ilman lisävaloa olevaa tyräkkiä kastellaan maltillisesti ja kasvupohja päästetään rutikuivaksi kasteluiden välissä. Kasvupohja voi talvella olla kuiva pidemmänkin aikaa, sillä mehikasvina tämä tyräkki kestää hyvin hetkellistä kuivuutta. Liian kuivaksi päässyt kasvi usein tiputtaa lehtensä, mutta muuten tokenee taas vettä saadessaan. Kesällä tyräkkejä voi joutua kastelemaan yllättävän useinkin, varsinkin kun ne kasvavat isoiksi.

Kasvi oli tullessaan hieman vino. Koska haluan kasvin kasvavan ajan myötä isoksi, tarkoituksena olisi istuttaa kasvi suoraan. Näin kasvi ei isompana ala kaatuilla. Jotta saan kasvin suoraksi, joudun istuttamaan sen syvemmälle, koska varsi on alapäästään melko kiero. Jotta saan tyräkin istutettua syvemmälle, joudun leikkaamaan kaksi sivuvartta alhaalta pois. Leikkauspintojen pitää kuivua ainakin viikko, ennen kuin voin istuttaa kasvin uudestaan. Kuiva leikkauspinta ei ala mädäntyä niin herkästi kuin kuivumaton pinta. Tyräkkejä leikatessa kannattaa käyttää kumihanskoja, jotka suojaavat käsiä myrkylliseltä maitinesteeltä, jota leikkauspinnat erittävät. Maitinestettä voi valua melko paljonkin; vuotoa voi tyrehdyttää kylmällä vedellä huuhtomalla.

Kasvi elelee jonkinlaisessa kookoksessa. Tarkoitus olisi vaihtaa sille kasvupohjaksi Wurth imeytysrae, jossa muutkin tyräkkini ovat jo vuosia asustelleet. Laitan kasvin hengittävään saviruukkuun, jossa kasvupohja kuivuu nopeammin kuin muoviruukussa. Saviruukku pysyy myös paremmin pystyssä kasvin kasvaessa. Jos haluaa käyttää tyräkillä multaa, kannattaa valita kaktusmulta ja laittaa sen sekaan jonkin verran kevytsoraa tai perliittiä. Näin saat mullasta kuohkeampaa ja vettäpäästävämpää, mikä saa kasvin juuret viihtymään paremmin.

Nyt loppukesästä/ alkusyksystä olen lannoittanut kasvia noin joka kolmannella/neljännellä kastelulla. Talvella marraskuulta helmikuulle en lannoita ollenkaan. Eteläikkunalla lopetan lannoituksen marraskuun lopulla ja pohjoisikkunalla marraskuun alussa ja itä- ja länsi-ikkunalla marraskuun puolessa välissä. Kevään mittaan lisään lannoitusta niin, että kesällä lannoitan noin joka toisella kastelulla.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *