Tänä keväänä olen siirtänyt loputkin kasvini mullattomiin kasvupohjiin. Itselleni kuohkeat ja nopeahkosti kuivuvat mullattomat pohjat sopivat hyvin, koska olen taipuvainen liikakasteluun. Mielestäni kasvit viihtyvät minulla mullattomissa sekoituksissa paremmin kuin mullassa. Kummassakin kasvupohjavaihtoehdossa on omat hyvät puolensa. Toinen pärjää mullan kanssa ja toinen taas ei.
Alle olen kerännyt plussat mullalle ja mullattomuudelle.
Miksi multa?
- Mullanvaihto uudelle kasville on helppoa, kun vanhaa kasvupohjaa ei tarvitse putsata irti juurakosta. Kasvi ei myöskään pelästy mullan vaihdossa niin herkästi, kuin rajussa juurien putsailuissa mullatonta varten.
- Multaa tarvitsee yleensä kastella harvemmin/vähemmän kuin mullattomia. Sopii siis laiskalle kastelijalle.
- Mullassa on valmiiksi ravinteita, eikä mullan vaihdon jälkeen tarvitse hetkeen lannoittaa.
- Multaa löytyy joka kaupasta ja monia eri pussikokoja.
- Eri kasveille löytyy nykyään omat multansa, joissa on kasville sopivat ravinteet ja ph.
- Mullassa on hyviä bakteereita, mykorritsaa ja microbeja, jotka hyödyttävät kasveja.
- Mullasta saa kuohkeampaa esimerkiksi perliitillä tai kevytsoralla.
- Kaupasta pitää hankkia vain yksi (tai kaksi pussia, jos käytät kevytsoraa).
- Alkuostohinta on pienempi kuin mullattomilla aineksilla.
- Ei tarvitse miettiä eri ainesten määriä.
Miksi mullaton?
- Kasvit tuntuvat viihtyvän kuohkeammissa kasvupohjissa, juuret kasvavat isommiksi ja kasvi on elinvoimaisempi.
- Mullattomat sekoitukset eivät paakkuunnu ajan myötä. Huom. pelkkä kookos yksinään kyllä mielestäni paakkuuntuu jonkin verran, se jää kuitenkin huokoisemmaksi kuin multa.
- Antaa paremmin anteeksi liikakastelun, kun pohja kuivuu nopeammin.
- Allergiset saavat mullattomista aineksista vähemmän oireita kuin mullasta.
- Keväällä ruukunvaihto pitää tehdä vain niille, joissa kasvi tai juuret ovat vallanneet vanhan ruukun.
- Vanhan kasvupohjan voi käyttää uudelleen. Kookos ja kaarna maatuvat pitkän ajan kuluessa, mutta seramis ja kevytsora ja perliitti ovat todella pitkään käytettävissä aina uudelleen. Näin säästyy rahaa.
- Juurten putsauksessa huomaat mahdolliset rautalangat, kuminauhat ja verkkoruukut kasvin juurakossa. Ajan kanssa tuollaiset näivettävät kasvia.
- Eri ainesosien määrää muuttamalla saa jokaiselle kasville sopivan sekoituksen.
- Kookosta on helppo varastoida, koska se on myynnissä puristeena, eikä vie paljon tilaa.
- Mullattomat ainekset ovat keveitä. Niitä on helppo kantaa kaupasta ja ruukutkin ovat kevyempiä nostella.
- Kasvit voi viedä surutta suihkuun pelkäämättä liikakastelua. Näin säästyy pölyjen pyyhkimiseltä ja kukat nauttivat.
- Mielestäni mullattomat ainesosat eivät myöskään sotke paikkoja ja istutettavaa kasvia niin pahasti kuin multa.