Kylvin loppukeväällä 40 pelargonin siemeniä, 4:ä eri lajiketta. Olin tilannut siemenet jo hyvissä ajoin talvella Pelargonitaivaasta. Sain ne kuitenkin kylvettyä vasta, kun kevät alkoi olla jo lopuillaan, eli liian myöhään. Siemenet olivat F1 hybridejä, eli kahden eri pelargonilajikkeen risteytyksiä ja risteytyksen ensimmäistä sukupolvea (F1). Risteytyksen ensimmäinen sukupolvi tuottaa yleisesti elinvoimaisia, isoja ja tasalaatuisia yksilöitä, joten ne ovat kasviharrastajien parissa suosittuja.
Kylvin jokaisen siemenen omaan ruukkuunsa. Laitoin ruukuksi 11 cm halkaisijaltaan olevat ruukut. Kasvupohjaksi laitoin hienoa kookoskuirta. En laittanut sen sekaan mitään kuohkeuttajaa, sillä pelargonien loppusijoituspaikka on todella paahteinen ja suojaisa terassi, joten kasvupohja saa olla vettä pidättävä. Vain vajaa puolet siemenistä lähti kasvuun, mikä oli aikamoinen pettymys. Ne taimet, jotka ilmaantuivat, näivettyivät ja pehmenivät yksi toisensa jälkeen, kun ne olivat noin 4cm korkeita. Katselin kuolevia taimia harmistuneena, Sitten aloin muistella, että jokusia vuosia sitten, kun kylvin siemeniä kookoskuituun, kävi samalla tavalla. Ensi vuonna laitan siemenet multaan. Lopulta 40:stä siemenestä selvisi hengissä 4 pelargonia, kahta eri lajiketta.
Pelargonit olivat kasviteltassa, jossa niillä aluksi oli 50W lamppu. Kasvuunlähtö oli hidasta, koska kookoksessa ei ole ravinteita, enkä alkuun muistanut lannoittaa taimia. Kun kasvit olivat hieman kasvaneet lisäsin telttaan toisen 50W lampun, jotta taimet tottuisivat voimakkaampaan valoon ennen ulos siirtämistä. Ilmojen puolesta pelargonit olisi voinut laittaa ulos jo parisen viikkoa sitten, mutta ne olivat vielä niin hentosia, että ajattelin niiden tuhoutuvan tuulessa. Reilu viikko sitten siirsin pelargonit terassin ikkunalaudalle. Ikkunaan ei paista aurinko koskaan suoraan, sillä sitä varjostaa kuistin katto. Hieman jännitti viileät yöt, mutta kasvit näyttävät voivan hyvin viileydestä huolimatta. Pelargonit ovat vielä kovin pieniä, toivottavasti ne ehtivät kukkimaan kesän aikana… Syksyllä pelargonit olisi tarkoitus laittaa talvehtimaan sisälle.

