Huonekasvit Puutarha

Pelargonin talvetus hieman viileämmässä huoneessa

Kylvin keväällä kookoskuidulla täytettyihin ruukkuihin parisenkymmentä pelargonin siementä. Niiden itävyys oli kookoksessa huonoa ja myös nousseiden versojen hengissä pysyminen oli heikkoa. Niinpä sain aikaiseksi vain muutaman pelargonin. Olin myös auttamattomasti myöhässä keväällä kylvöjeni kanssa. Niinpä yksikään pelargoni ei ehtinyt kukkia kesän aikana. Yritän lohdutella itseäni, että on ne kukkimattominakin kauniit. No eikä ole, ihan tyhmiä ovat pelkkine lehtineen.

Olen pitänyt pelargoneja kesän takapihan kuistilla, joka on melko paahteinen paikka. Nyt lämmöt laskivat yöllä lähelle nollaa, joten kukat oli pakko nostaa sisälle. Meillä on kaksi vierashuonetta, joista toisesta tulee talvehtivien kasvien paikka. Huone olisi tarkoitus pitää hieman viileämpänä kuin muu asunto (n. +15°c). Mikäli pelargonit haluaa kunnolla talvilevolle, olisi vieläkin viileämpi tila kiva, mutta sellaista ei ole nyt tarjota. Levossa viileässä olevaa kasvia kastellaan maltillisesti, jotta se ei mätäne. Myös lannoitusta vähennetään marraskuusta eteenpäin, pimeässä lepäävien kasvien lannoittaminen lopetetaan, kun kasvi laitetaan pois valosta.

Ajattelin paikata viileämmän tilan puutetta valolla. Vierashuoneen ikkuna on itään, mutta sitä varjostaa etupihan kuistin seinä, jonka taakse aurinko siirtyy noin puolilta päivin. Kasvit saavat siis huoneessa aamuaurinkoa näin syksyllä. Talven varalta kasvipöydällä on jonkinsortin loisteputki- lukuvalo, jonka löysin varastosta. En sen kummemmin tiedä lampun sopivuudesta kasvivaloksi, mutta lähelle laitettuna se auttaa varmaankin jonkin verran pimeiden talvikuukusien yli.

Usein pelargonit leikataan, kun ne laitetaan talvehtimaan. Koska itäikkuna ja lamppu tarjoavat kuitenkin vielä valoa, annan pelargoneille mahdollisuuden vielä kukkia ikkunan edessä. Jos ne kukkivat, niin kukinnan jälkeen leikkaan varret noin 15cm pituisiksi. Jos ne eivät kuki, niin toimin hieman kasvien voinnin mukaan, jos ne ränsistyvät, leikkaan ne mataliksi. Seuraan myös tarkasti, ettei kasveihin ilmesty mitään tuholaisten jälkiä, koska pelargonit olivat ulkona kesän. Ainakin vielä kasvit vaikuttavat ötökättömiltä.

Sain kesällä kasviystävältä myös tuoksupelargonin. Laitoin senkin vierashuoneeseen talveksi. Siitä leijuu mukava sitruunantuoksu vierashuoneeseen. Tuoksupelargonikaan ei jostain syystä ehtinyt kukkimisvaihteeseen kesän aikana.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *